Aby byl domov opravdu domovem

Mnoho lidí si představuje, že domov je o tom vlastnit byt, mít jej zařízený nábytkem a spotřebiči a moci tam trávit svůj volný čas a čas odpočinku. Domov je ale také o něčem úplně jiném. Domov je oblast, kde můžeme být sami sebou. Kde nemusíme nic předstírat, přetvařovat se a nutit se do něčeho, co nám nevyhovuje. Pokud je v naše obytném prostoru i dítě, pak je třeba atmosféru domova podpořit o to víc.
dětský pokoj
Pro dítě evokuje domov pocit bezpečí, možnost, přitulit se ke svým blízkým, svěřit se se svými problémy nebo naopak podělit se o radost z uplynulého dne. Pokud má dítě nazývat svůj domov domovem, měl by tam vše tohle najít. V opačném případě pak dochází ke frustraci, která dítě poškozuje v jeho psychickém vývoji. Proto by měli rodiče dbát, aby se dítě cítilo doma tak, že se bude rádo do tohoto prostoru vracet a bude tam hledat své zázemí, které také nalezne. Domov tedy není jen o hmotném světě, ale především o atmosféře, která v bytě panuje.
dětské hračky
Jak udělat atmosféru domova
–         Vždy se zajímejte o prožitky a zážitky těch, kteří s vámi domov sdílejí. Chvilku popovídání při večeři nebo před spaním zvládne každý, i ten sebevytíženější člověk. Proberte se svými nejbližšími uběhlý den, poraďte, pochvalte.
–         Běh domácnosti by měl mít určité zajeté koleje. Dítě potřebuje pravidelnost a pokud se určité věci každodenně opakují, má pocit bezpečného domova. Pokud se plánuje nějaký výkyv, měli bychom dítě včas upozornit a probrat s ním důvod.
–         Každý obyvatel bydlení by měl mít svůj soukromý koutek, který je jen jeho, kde si může rozestavět hračky, sošky, sbírku autíček a kde se může schoulit do klubíčka, když zrovna není v pohodě. Od toho domov je.
–         I známá vůně nebo oblíbené barvy mohou na nás dýchnout domovem. Je to něco, co najdeme jen doma a nikde jinde.
Domov budujeme celý život a je jen na nás, zda se nám to povede. V dospělosti pak zůstane navždy vzpomínka, jaký jsme měli domov a co pro nás znamenal.